Abrex sklep z najlepszymi drzwiami i parapetami
biały parapet wewnętrzny 2 cm
28 października 2024

Jak prawidłowo zamontować parapet - podstawowe informacje

Przy wyborze parapetów zewnętrznych kierujemy się głównie spójnością kolorystyczną z elewacją i stolarką okienną i drzwiową, dobierając parapety wewnętrzne chcemy aby wkomponował się w aranżację pomieszczenia, ale należy pamiętać że równie ważny jest odpowiedni materiał na parapet oraz przygotowanie wnęki okiennej i prawidłowy montaż który wyeliminuje mostki termiczne i sprawi że parapet będzie nie tylko estetyczny ale i funkcjonalny.

 

Montaż nowego lub wymiana parapetu wewnętrznego

Aby prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny trzeba wybrać odpowiedni materiał np. parapety z konglomeratu, granitu, parapety drewniane lub MDF a następnie dokonać odpowiednich pomiarów, przygotować potrzebne do montażu narzędzia i środki klejące.

 

Pomiar krok po kroku

Pomiar rozpoczynamy od ustalenia grubości materiału, zwykle jest to 2 lub 3 cm w zależności od miejsca pozostawionego podczas montażu stolarki pod ramą okienną. Następnie mierzymy długość wykończonej tynkiem wnęki okiennej, zwyczajowo dodajemy do tej długości po 2 - 3 cm na stronę na osadzenie boków w ścianie co sprawia że parapet jest stabilny, niemniej zdarza się, że montaż nowego parapetu odbywa się z pominięciem wcięć bocznych, co nie jest błędem. Pozostaje głębokość parapetu, jeśli nie mamy źródła ogrzewania na ścianie pod oknem pomiar jest prosty, mierzymy głębokość wnęki okiennej począwszy od listwy podokiennej do krawędzi, dodając dowolny wypust poza lico ściany - zwykle ok. 3 cm. Pomiar jest nieco inny gdy pod oknem jest grzejnik - poprawny montaż parapetu wymaga zmierzenia odległości od górnej krawędzi kaloryfera do planowanego parapetu. Jeśli szczelina będzie mniejsza niż 15 cm, należy zamontować parapet o takiej głębokości aby nie utrudniał dystrybucji ciepłego powietrza i odkrywał grzejnik. Jeśli szczelina jest większa, parapet powinien być na tyle głęboki aby przykrył kaloryfer.

 

Zasady montażu parapetu

parapet powinien być wsunięty pod ramę okienną

- należy wyeliminować mostki termiczne poprzez równomierną aplikację piany niskoprężnej

- parapety wewnętrzne powinny mieć minimalny - 1% spadek w kierunku pomieszczenia

- na połączeniu ramy okiennej i parapetu trzeba wykonać uszczelnienie parapetu silikonem

- osadzenie parapetu wykonujemy za pomocą piany niskoprężnej, pianokleju lub kleju montażowego w zależności od tego z jakiego materiału parapet wewnętrzny montujemy.

 

Właściwy montaż parapetu zewnętrznego

Procedura montażu parapetów zewnętrznych jest zbliżona do parapetów wewnętrznych, chociaż nie taka sama.

Parapety zewnętrzne w nowym budownictwie zwykle montujemy na etapie zakładania elewacji.

Pomiar zależny jest od stanu wykończenia wnęki okiennej, długość powinna być nieco dłuższa niż okno zaś głębokość parapetu to ok. 1 cm pod ramę okienną + grubość warstwy ocieplenia lub głębokość wnęki + wypust poza lico muru ok 3 - 5 cm.

 

Jak zamontować odpowiednio parapet zewnętrzny.

Aluminiowy lub stalowy parapet zewnętrzny przygotowany jest do montażu, ma wyprofilowany kształt, dzięki temu nie trzeba już ustawiać spadku 5%, ponieważ zapewnia go jego konstrukcja. Metalowy parapet zewnętrzny wsunąć trzeba piórem pod ramę okienną. Zaletą parapetów metalowych jest też gotowy - wygięty kapinos. Ze względu na niewielką wagę parapety zewnętrzne blaszane trzeba obciążyć do chwili wyschnięcia kleju lub piany, aby nie zmieniły położenia.

Aby zamontować kamienny parapet granitowy trzeba więcej wprawy, gdyż w tym przypadku sami musimy dopilnować spadku, co jest istotne aby woda odpowiednio spływała, a frezowany kapinos odprowadzał ją w taki sposób aby nie tworzyły się zacieki na murze. Klejenie parapetu powinno odbywać się przy równomiernym rozłożeniu materiału klejącego na całej płaszczyźnie parapetu kamiennego

 

Narzędzia i materiały - co będzie potrzebne

Sposoby mocowania parapetów są zależne od ich rodzaju. Montaż parapetu wymaga zastosowania piany niskoprężnej, pianokleju lub kleju montażowego oraz silikonu czy innego uszczelniacza, przy montażu pomocne są podkładki o różnych grubościach, kliny pozycjonujące lub nowoczesne kliny sprężynowe, szeroki parapet wewnętrzny, który znacznie wystaje poza lico ściany powinien być zamontowany na wspornikach.

Warto montować parapety zewnętrzne na tzw. ciepłym parapecie, który zapewnia dodatkową izolację termiczną, jest to opcja dodatkowa którą należy zaplanować na etapie montażu stolarki okiennej.

Narzędzia bez których odpowiedni montaż parapetu będzie niemożliwy to poziomica, miara, ołówek, szlifierka, przebijak i młotek. W zależności od wybranego materiału klejącego potrzebna może być paca i pistolet do piany.

 

Najlepszy czas na montaż - kiedy montować parapety?

Teorii na temat kiedy wykonać montaż parapetu jest sporo, ale pewne jest że musi to nastąpić przed wykończeniem ścian. My zalecamy montaż parapetów wewnętrznych na etapie po tynku podstawowym a przed gładzią i malowaniem. Sugerujemy również aby zamontować parapet zewnętrzny po ociepleniu budynku przed tynkowanie elewacji.

 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego parapetu pod względem estetycznym jest stosunkowo łatwy, ale żeby dokonać właściwego musimy poznać rodzaje parapetów i ich zalety i wady.

Aby parapet przez wiele lat cieszył oko należy przeprowadzić montaż parapetu krok po kroku zgodnie z zasadami i odpowiednio do wybranego rodzaju parapetu o niego dbać.

 

58 681 82 22

ikona telefonu stacjonarnego
ikona telefonu komórkowego

665 929 342

ikona koperty

zamowienia@fhuabrex.pl

ABREX kanał na YouTube
Znajdź ABREX na Facebooku