Abrex sklep z najlepszymi drzwiami i parapetami
Biały parapet polare z konglomeratu marmurowego
13 października 2024

Jaki materiał wybrać na parapety wewnętrzne?

Podokiennik wewnętrzny pełni funkcje wykończenia okna i podnosi walory estetyczne pomieszczenia. Jego trwałość uzależniona jest nie tylko od sposobu użytkowania, ale też od materiału z którego został wykonany. Surowce na parapety wewnętrzne mają różne właściwości, zatem przyjrzyjmy się bliżej ich charakterystyce.

 

Najczęściej używane materiały na parapety.

 

Należy pamiętać, że wybierając parapety wewnętrzne musimy zwrócić uwagę nie tylko na jego cechy, ale też na parametry wymiarowe, gdyż materiały zwykle dostępne są w określonej grubości zatem parapety na wymiar wykonywane są na wymaganą długość i głębokość.

Parapety z konglomeratu

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje konglomeratu:

  • marmurowy, to produkt na bazie sproszkowanego lub rozdrobnionego marmuru z domieszką żywicy pełniącą funkcję spoiwa, wzbogacane różnego rodzaju pigmentami. Parapety z aglomarmuru charakteryzują się trwałością, łatwością obróbki i estetyką zbliżoną do naturalnego kamienia, ale nie są odporne na substancje o kwaśnym odczynie.
  • kwarcowy, to również połączenie żywicy z kruszywem naturalnym, niemniej w tym przypadku mowa o piasku kwarcowym. Materiał ten jest bardzo trwały, twardy, odporny na uszkodzenia. Wykonane z konglomeratu kwarcowego parapety wilgocioodporne mają również właściwości żaroodporne, niestety produkty z tego materiału są dość drogie.

Parapety MDF

To alternatywa dla parapetów drewnianych, ale bardziej od nich odporna na wilgoć. MDF to materiał drewnopochodny wykończony laminatem PCV w szerokiej gamie kolorystycznej. Laminat doskonale odzwierciedla wzór drewna, betonu czy metalu. Płyty MDF tzw. zielone są znacznie bardziej odporne na trudne warunki panujące np. w łazience. Zaletą parapetów wewnętrznych z MDF jest też większy wybór wykończeń boków. Parapety MDF są mniej trwałe niż kamienne i aglomarmurowe.

Parapety PCV

Parapety wykonane z plastiku to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Jest to konstrukcja komorowa, która znacznie różni się od pozostałych parapetów wewnętrznych, wykończenie czoła parapetu to nosek sprawiający, że parapet wydaje się znacznie grubszy niż w rzeczywistości. Zazwyczaj plastikowe parapety wewnętrzne dostępne są w kilku podstawowych kolorach, należy ich boki wykończyć zaślepkami. PCV są łatwe w utrzymaniu czystości.

Parapety granitowe

Oferta parapetów wewnętrznych jest bardzo duża, ale są też wysokiej jakości parapety z naturalnego kamienia do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Mowa o granicie, bardzo trwałym, twardym, nienasiąkliwym materiale odpornym na uszkodzenia, warunki atmosferyczne i ciepło. Pamiętać należy że kamień naturalny powinien być okresowo impregnowany.

 

Na rynku dostępne są też znacznie rzadziej stosowane parapety z marmuru, postformingu - płyty wiórowej czy betonu architektonicznego.

Jak widać parapety wewnętrzne dostępne są z różnych materiałów i w wielu kolorach. Wśród konglomeratów króluje parapet biały podczas gdy w granitach są to parapety czarne natomiast kolory drewnopodobne głównie dedykowane są dla MDF. Aby parapety cieszyły oko nienagannym stanem przez długie lata należy regularnie o nie dbać odkurzając, przecierając wilgotną szmatką, w przypadku plam, trzeba niezwłocznie je usunąć przeznaczonymi do konkretnych materiałów delikatnymi detergentami. Nie powinno się stosować żadnych kwasów, silnych detergentów i materiałów ściernych.

 

Dokonując wyboru materiału i ustalając wymiary należy dopasować parapety wewnętrzne do planowanej kolorystyki i wystroju pomieszczenia.

Interesują Cię parapety na zamówienie które idealnie wkomponują się w aranżację Twojego wnętrza? Skontaktuj się z nami, my wykonujemy parapety na zamówienie pod wymiar.

 

 

58 681 82 22

ikona telefonu stacjonarnego
ikona telefonu komórkowego

665 929 342

ikona koperty

zamowienia@fhuabrex.pl

ABREX kanał na YouTube
Znajdź ABREX na Facebooku