Rodzaje ościeżnic do drzwi

Ościeżnice są integralną częścią drzwi, wyposażone w odpowiednie okucia umożliwiają skrzydłom drzwiowym prawidłowe funkcjonowanie. Ze względu na budowę oraz zastosowanie wyróżniamy wiele rodzajów futryn, zatem warto dobrze przemyśleć dobór ościeżnicy w zestawie drzwiowym.      

oscieznica-blokowa-dab-st-cpljpg

Ościeżnice do drzwi wewnętrznych 

Głównym materiałem wykorzystywanym w produkcji framug wewnętrznych jest MDF, drewno oraz metal. 

W zależności od rodzaju skrzydeł drzwiowych wyróżnić można ościeżnice:

bezprzylgowe w których zawiasy są schowane w wyfrezowanych kieszeniach  
- przylgowe - klasyczne, z widocznymi zawiasami wkręcanymi w pion bazy
- ukryte - licujące się z płaszczyzną ściany, okute chowanymi zawiasami
- tunele bez okuć i uszczelek stosowane jako zabudowa muru w drzwiach przesuwnych

Drzwi wewnętrzne można osadzić zarówno na ościeżnicy stałej, która montowana jest w świetle otworu montażowego i często wymaga wykończenia z zastosowaniem opaski i ćwierćwałka, jak i na ościeżnicy regulowanej której budowa umożliwia zabudowę całej grubości muru otworu montażowego i nie wymaga dodatkowych prac wykończeniowych.
Oba rodzaje różnią się od siebie wizualnie, najczęściej stosowane są ościeżnice regulowane ze względu na estetyczną zabudowę muru, jednak są miejsca w których nie ma możliwości ich zastosowania np. wąskie korytarze z otworem montażowym bez węglarków,  tam doskonale sprawdzą się ościeżnice stałe.
Istnieje jeszcze szczególny rodzaj ościeżnic tzw. nakładkowe, które są montowane na stare ościeżnice metalowe, umożliwiają one montaż skrzydeł drzwiowych i odnowienie wnętrza bez demontażu starej framugi.                
ALU75jpg       NT75jpg

Ościeżnice do drzwi zewnętrznych

Konstrukcja futryny w drzwiach wejściowych znacznie różni się od ościeżnic wewnętrznych. 

W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na parametry i budowę. 

Drzwi zewnętrzne powinny mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła i akustyki, a na takowy ma wpływ nie tylko odpowiedniej grubości izolowane skrzydło, równie ważny jest odpowiedni dobór ościeżnicy. 

Producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach technicznych, stosując np. odpowiednie uszczelki, profile wielokomorowe, przekładki termiczne z tworzywa, wkłady XPS, wypełnienie drewnem lub kompozytem, które znacznie podwyższają parametry użytkowe drzwi.

W przypadku drzwi zewnętrznych również mamy do czynienia z ościeżnicami bezprzylgowymi oraz tradycyjnymi przylgowymi w wersji do montażu symetrycznego lub narożnego.

Wybór odpowiednich ościeżnic zarówno w drzwiach wewnętrznych jak i zewnętrznych powinien być dobrze przemyślany, należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę i okucia ale również na ich budowę.