Jakie drzwi wewnętrzne wybrać – wszystko o czym warto wiedzieć przed zakupem

Kupując drzwi do pokoju, łazienki czy gabinetu, często kierujemy się doborem koloru i wzoru do wnętrza, jednak musimy pamiętać, że drzwi to nie tylko ozdoba. Aby pełniły swoją funkcję przez długie lata i cieszyły oko muszą być wykonane z trwałych materiałów i mieć odpowiednią konstrukcję.  

Konstrukcja drzwi wewnętrznych

Drzwi możemy klasyfikować ze względu na różne parametry, jednak podstawowy podział to:

- płytowe i ramiakowe

- przylgowe, bezprzylgowe

- ukryte, przesuwne 

Drzwi płytowe i ramiakowe – jak są zbudowane?

Konstrukcja drzwi płytowych i ramiakowych znacznie się różni.

Budowa drzwi płytowych jest dość prosta, to nic innego jak rama z wypełnieniem, obłożona dwustronnie twardą płytą z dekorem. W tym typie drzwi, to materiał z którego są wykonane ma bardzo duże znaczenie. Rama może być wykonana z MDF lub drewna klejonego, natomiast wypełnienie w wersji ekonomicznej stanowi tzw. plaster miodu wykonany z modyfikowanej tektury, a w droższych wariantach drzwi płytowych, wypełnienie to pełna lub otworowa płyta wiórowa, mająca wpływ na stabilność, akustykę i izolację cieplną skrzydła. Drzwi płytowe wykończone są obustronnie płytą HDF z wybranym dekorem.

W przypadku skrzydeł ramiakowych mamy do czynienia z dużą ilością elementów i różnorodnymi dodatkami. Rama wykonana przeważnie z drewna klejonego lub MDF to dwa piony i w zależności od wzoru dowolna ilość ram poziomych, oraz ozdób w postaci np. szkła, paneli czy listew aluminiowych. Ramiak wykończony jest wybranym dekorem. Drzwi tego typu ze względu na stabilną konstrukcję uznawane są za trwałe i często rekomendowane do pomieszczeń o dużej częstotliwości użytkowania.  

20221018_160821-2jpg
Drzwi przylgowe i bezprzylgowe czym się różnią?

Co to jest przylga? Bardzo szybko rozróżnimy rodzaj drzwi gdy spojrzymy na bok skrzydła drzwiowego na którym widzimy zamek. Jeśli bok jest płaski mamy do czynienia z drzwiami bezprzylgowymi, natomiast gdy znajduje się tam uskok, który po zamknięciu drzwi zachodzi na ościeżnice to drzwi są przylgowe, ten uskok to właśnie przylga. Drzwi można również rozróżnić już na pierwszy rzut oka, ponieważ w drzwiach przylgowych zobaczymy zawiasy, natomiast w drzwiach bezprzylgowych skrzydło licuje się z ościeżnicą a specjalne zawiasy są ukryte zarówno w skrzydle jak i w ościeżnicy. 

Czym są drzwi ukryte? 

Nazwa mówi sama za siebie, chociaż wymaga pewnych wyjaśnień. W drzwiach ukrytych tak naprawdę całkowicie ukrywamy w ścianie ościeżnicę, montaż tego typu drzwi dobrze jest zaplanować już na etapie budowy lub remontu, gdyż wymagana jest zabudowa ościeżnicy w taki sposób aby skrzydło było zlicowane ze ścianą. Zaletą skrzydeł drzwiowych w systemie ukrytym jest możliwość wykończenia ich wraz ze ścianą, takie drzwi można malować, tapetować czy pokryć tynkiem. Drzwi ukryte doskonale sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach często wyposażone są w zamek tzw. oszczędnościowy w którym sadzona jest wyłącznie klamka bez szyldu dolnego.

Jakie drzwi gdy brakuje przestrzeni? Wybierz drzwi przesuwne. 

Jeśli budujesz lub remontujesz, a w Twoim mieszkaniu brakuje miejsca na drzwi rozwierne, to warto zastanowić się nad montażem drzwi przesuwnych. Gdy ściany działowe dopiero powstają można zamontować drzwi wewnątrz ściany i zabudować je płytą kartonowo – gipsową, natomiast gdy mamy ściany już wykończone lub murowane doskonale sprawdzi się system przesuwny naścienny, w tym przypadku szyna z prowadnicą montowana jest na nadprożu otworu drzwiowego. Taka szyna w zależności od modelu, może być osłonięta maskownicą dołączoną do zestawu drzwiowego lub w tzw. systemie loft ma stylistycznie dopasowane do skrzydła eksponowane rolki.