Drzwi wejściowe - jak wybrać odpowiednie?

Na rynku stolarki drzwiowej jest bardzo dużo modeli i często wybrany wzór można zastosować w kilku różnych liniach technologicznych, zatem warto przyjrzeć się bardziej szczegółowo parametrom i wybrać takie, które sprawdzą się w naszym domu czy mieszkaniu. 

Drzwi zewnętrzne do domu

Takie drzwi powinny być stylistycznie i kolorystycznie dopasowane do dachu i elewacji oraz tworzyć spójną całość z pozostałą zamontowaną stolarką okienną i bramą garażową. Prócz kwestii wizualnej przy ich zakupie musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, które będą miały wpływ na późniejsze użytkowanie.

Do najważniejszych z nich należą:

·       materiał

Drzwi mogą być wykonane ze stali, aluminium, drewna a także PCV

·       grubość i wypełnienie skrzydła drzwiowego

W drzwiach wejściowych do budynków stosowane są najczęściej skrzydła o grubości od 75 mm, wypełnione pianą poliuretanową.

·       współczynnik przenikania ciepła

Im wartość współczynnika niższa, tym lepsza izolacja termiczna co ogranicza straty ciepła w domu i zmniejsza koszty ogrzewania budynku. Program Czyste Powietrze wymaga współczynnika na poziomie nie wyższym niż 1,3W/m2K, niemniej większość drzwi o grubości 75 mm, w szczególności pełnych ma znacznie lepszą izolację.

·       klasa antywłamaniowa

Odporność na włamanie wyrażamy w skali od 1 do 6, najczęściej spotykamy drzwi klasy RC2 do RC4. Trzeba jednak pamiętać, że drzwi antywłamaniowe jedynie wydłużają czas i utrudniają włamywaczowi wejście do naszego domu i powinny być stosowane razem z pozostałą stolarką o takiej samej klasie antywłamaniowej.

Drzwi tego typu powinny być wyposażone w bolce antywyważeniowe; zasuwnicę automatyczną lub minimum dwa, odpowiedniej klasy zamki – często z dodatkowymi zabezpieczeniami np. hakowymi; atestowane antywłamaniowe wkładki drzwiowe klasy C; odpowiednią klamkę z zabezpieczeniem; jeśli drzwi mają przeszklenie to należy w nich zastosować szybę P4.

image_2_large-2jpeg

Drzwi wejściowe do mieszkania

W tym przypadku część parametrów będzie się różniła od wcześniej opisanych drzwi do domów. Ważnym aspektem jest miejsce montażu. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym drzwi do niektórych mieszkań ze względu na lokalizację muszą spełniać wymogi PPOŻ.

Sprawdźmy na co zwrócić uwagę kupując drzwi do mieszkania:

·       materiał

stal, aluminium, drewno, płyta drewnopochodna

·       grubość i wypełnienie skrzydła drzwiowego

W zależności od rodzaju drzwi, wypełnienie może stanowić np. piana poliuretanowa, styropian, panel akustyczny czy wełna skalna, grubości skrzydeł od  50 mm

·       izolacja akustyczna

Mieszkania są znacznie bardziej narażone na odgłosy zewnętrzne, zastosowanie drzwi akustycznych powoduje zmniejszenie uciążliwego hałasu dzięki wypełnieniu akustycznemu oraz często stosowanej dodatkowej uszczelki.

Bezpieczny dla zdrowia poziom hałasu wynosi do 40dB, zważając na to, że przeciętnie jesteśmy narażeni na odgłosy o znacznie wyższym natężeniu, zamontowanie drzwi akustycznych o parametrach od 32dB znacznie poprawi komfort życia w mieszkaniu.

·       klasa antywłamaniowa

Najczęściej spotykana w drzwiach mieszkaniowych jest RC2 i RC3, skrzydła wyposażone są w okucia antywłamaniowe oraz często w dodatkowe profile wzmacniające konstrukcję lub kratownicę wewnętrzną.

·       PPOŻ

Wspomnieliśmy, że czasami w budownictwie wielorodzinnym wymagany jest montaż drzwi PPOŻ, najczęściej są to drzwi EI30 oraz EI60, które uniemożliwiają przedostanie się ognia między pomieszczeniami odpowiednio 30 i 60 minut. Drzwi PPOŻ mają specjalne trudnopalne wypełnienie, uszczelki pęczniejące, samozamykacz lub zawias sprężynowy, oraz atestowane okucia PPOŻ, można je również doposażyć w uszczelkę opadającą co dodatkowo nada im właściwość dymoszczelności

Samozamykaczejpg

Jak widać nie zawsze to co będzie dobrym wyborem dla domu, będzie też odpowiednie dla mieszkania i odwrotnie.