Drzwi lakierowane czy okleinowane, które są lepsze?

Nie można jednoznacznie wskazać które pokrycie drzwiowe jest lepsze. Przy wyborze trzeba mieć na uwadze wiele czynników np. rodzaj pomieszczenia w którym drzwi będą zamontowane, intensywność użytkowania, warunki panujące w otoczeniu a następnie stylistykę jaka ma być zachowana w pomieszczeniu, często na wybór mają też wpływ koszty jakie musimy ponieść przy zakupie skrzydeł w określonym wykończeniu. 

Drzwi lakierowane, wady i zalety.

Lakier na skrzydle drzwiowym daje wiele możliwości w aranżacji wnętrza, paleta kolorów jest bogata, a jednolita, gładka powierzchnia doskonale sprawdza się w nowoczesnych pomieszczeniach o minimalistycznym designie. Drzwi pokryte lakierem charakteryzują się odpornością na wilgoć i łatwością utrzymania w czystości, niemniej podatne są na zarysowania. Renowacje i naprawy można jednak wykonać w dość prosty sposób za pomocą szpachli i lakieru.

img_20220528_082406-2jpg

Jakie są rodzaje okleiny drzwiowej?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje okleiny stosowanej do wykończenia skrzydeł drzwiowych wewnętrznych:

- naturalną zwaną fornirem

- syntetyczną o różnych parametrach użytkowych

  np. laminaty CPL, HPL, czy folie polipropylenowe

Fornir to okleina na bazie naturalnego drewna wykończona lakierem, zachowuje strukturę słojów. Drzwi oklejone fornirem wyglądają niezwykle szlachetnie, najczęściej stosowane są w stylistyce rustykalnej lub klasycznej. Fornir jest trwały i bardzo elegancki. Dość trudno go uszkodzić, niemniej jeśli już do tego dojdzie, nie naprawimy go samodzielnie.

Okleiny syntetyczne są odporne na wilgoć i promienie UV, obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama wybarwień zarówno jednolitych, odwzorowujących drewno, czy np.  imitujących beton. Drzwi w okleinie syntetycznej sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. W zależności od zastosowanego rodzaju laminatu, co ma wpływ na jego wytrzymałość, mogą mieć zastosowanie w warunkach mieszkaniowych lub w miejscach publicznych.

20220723_140420-2jpg