Drzwi akustyczne do mieszkania - czy warto kupić?

Zgiełk dochodzący z ulicy, kroki i rozmowy na klatce schodowej, hałas z sąsiednich lokali mają niekorzystny wpływ na komfort życia, uniemożliwiają odpoczynek, utrudniają koncentrację. Przebywanie w pomieszczeniach w których jest zbyt głośno działa negatywnie na nasze zdrowie.

Chociaż nie jesteśmy w stanie wyeliminować z życia całkowicie szkodliwych warunków, to możemy je znacznie poprawić, choćby we własnym mieszkaniu stosując odpowiednią stolarkę drzwiową i okienną.        

Konstrukcja drzwi wejściowych dźwiękoszczelnych 

Drzwi tłumiące dźwięki montowane są najczęściej w budownictwie wielorodzinnym, hotelach, gabinetach i wszędzie tam gdzie wymagane jest zapewnienie większej prywatności.

Mogą być wykonane zarówno z zastosowaniem materiałów drewnopochodnych jak i metalu, ważne jest to czym są wypełnione. To ich wnętrze ma największy wpływ na właściwości akustyczne. Najczęściej stosowane są wzmocnione konstrukcje z panelem akustycznym, styropianem, pianą poliuretanową i płytą wiórową. Ważną rolę odgrywają też uszczelki zarówno te obwiedniowe jak i często stosowana uszczelka opadająca. 


AKU 2png

Parametry drzwi

Bezpieczny dla zdrowia poziom hałasu wynosi do 40dB, przeciętnie jesteśmy narażeni na odgłosy o natężeniu w zakresie 50 – 80 dB, zainwestowanie w montaż drzwi akustycznych o parametrach tłumienia dźwięku od 35dB znacznie poprawi komfort życia w mieszkaniu. Obecnie na rynku spotykamy drzwi akustyczne wewnątrzklatkowe o parametrach Rw od 27 dB do 45 dB.  Im wyższy współczynnik Rw tym drzwi są bardziej dźwiękoszczelne.

Skrzydła pokojowe o zwiększonych parametrach akustycznych

Producenci zwykłe nie prowadzą badań pod kątem akustyki dla oferowanych drzwi pokojowych, niemniej jeśli chcemy wyciszyć pomieszczenie wewnątrz mieszkania lub domu za pomocą drzwi, to musimy kierować się następującymi kryteriami:

- drzwi pełne mają lepszą akustykę niż szklone

- wypełnienie powinna stanowić płyta lub drewno lite, a nie stabilizacja typu „plaster miodu”

- w modelach w których jest to możliwe należy zastosować uszczelkę opadającą  

- drzwi bezprzylgowe nieco lepiej wygłuszają niż przylgowe

Odpowiedź na pytanie:

Czy warto kupić?  - zdecydowanie tak.