Drzwi łazienkowe wewnętrzne zwykle różnią się nieco od pozostałych drzwi wewnętrznych, zarówno pod względem wzoru jak i zastosowanych okuć. Coraz częściej są one również dobierane na zasadzie kontrastu i mają inny kolor. Postaramy się przybliżyć temat i pomoc w wyborze idealnych skrzydeł.
Łazienka to strefa mokra, w tym pomieszczeniu panuje inna temperatura i poziom wilgotności, powinna zatem być wyposażona w wytrzymałe drzwi łazienkowe, które wykonane są z materiału na nią odpornego, podobnie ościeżnice powinny być odporne na wilgoć, bo to właśni ościeżnica jest najbardziej narażona na uszkodzenie, a łączenie ościeżnicy z podłogą dobrze zabezpieczone za pomocą silikonu.
Wszystkie drzwi łazienkowe powinny posiadać wentylację podobnie drzwi do WC.
Do wyboru mamy kilka możliwości:
Normy budowlane dla drzwi do łazienki mówią o wymaganym przekroju wentylacji na poziomie 0,022 m2 bez względu na wybrany rodzaj wentylacji.
Drzwi wewnętrzne do łazienki powinny zapewnić użytkownikom prywatność. I chociaż na rynku okuć dostępne są różne rodzaje zamków to do drzwi łazienkowych dedykowane są te z blokadą. Zamek z rozetą WC zapewnia szybkie i wygodne zablokowanie dostępu bez użycia klucza za pomocą gałki.
Nowoczesną alternatywą dla rozet WC są klamki z zintegrowaną blokadą wbudowaną w rękojeść klamki np. Nova Smart od Metal-Bud lub Click Smart z kolekcji Blitz, nie wymagają one montażu szyldów dolnych klamki. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach.
Wspomnieliśmy już o wentylacji, ale to nie wszystko, normy budowlane dla drzwi do łazienki określają więcej parametrów które powinny być spełnione.
Drzwi łazienkowe dostępne są w różnych kolorach, wzorach, jako drzwi bezprzylgowe i przylgowe, posiadają ościeżnice regulowane lub ościeżnice stałe i tu prawo budowlane nie narzuca przepisów. Ale co do rozmiarów i kierunków otwierania nie mamy już takiej swobody. Według przytoczonych norm odpowiednie w budownictwie mieszkaniowym są drzwi o szerokości 80 cm i wysokości 200 cm otwierane na zewnątrz łazienki. Wyjątek stanowią drzwi łazienkowe przeznaczone do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. tu przepisy wskazują drzwi o szerokości 90 cm lub więcej.
W nowo budowanych obiektach, prawo budowlane jest bezwzględnie stosowane, niestety podczas remontów w kamienicach i starszym budownictwie nie zawsze jest możliwość zastosowania odpowiedniej szerokości drzwi, zatem każdy producent drzwi ma w asortymencie również drzwi o szerokości 70 cm i 60 cm.
W zależności od producentów, oferty drzwi łazienkowych są bardzo zróżnicowane, w każdej kolekcji skrzydła łazienkowe są dopasowane wzorem do drzwi pokojowych. Do ich produkcji stosowane są też różne materiały, najczęściej spotykane są drzwi z MDF ale Klienci czasami wybierają drzwi z litego drewna, które są spójne z wystrojem wnętrza. Dostępne są drzwi pełne oraz drzwi przeszklone. W przypadku szkleń zwykle stosowane są szyby mleczne.
Zakup drzwi łazienkowych może stanowić wyzwanie gdyż paleta kolorów robi wrażenie. I chociaż białe drzwi łazienkowe nadal królują w naszych domach i mieszkaniach, to coraz częściej wybieramy kolory stanowiące ciekawy akcent w wystroju lub stanowią kontrast do pozostałych drzwi pokojowych. Często też wracamy do natury decydując się na zakup drzwi z okleiną imitującą drewno.
Wybór drzwi jest bardzo duży, zatem przed zakupem powinniśmy zastanowić się nad wystrojem wnętrza, kolorystyką i modelem, aby dobrać idealne skrzydła dla naszego lokum. Ważna jest też konstrukcja i prawidłowy montaż drzwi, aby uniknąć trudności w użytkowaniu. Ceny drzwi łazienkowych zwykle w niewielkim stopniu, różnią się od pokojowych ze względu na konieczność wykonania wentylacji. Warto też przeanalizować oferty producentów i zastanowić się czy będą dla nas najlepsze np. drzwi od Porta czy Erkado, a może DRE albo lokalny mniejszy producent. Zwrócić uwagę powinniśmy również na nowe rozwiązania np. 100% wodoodporną ościeżnicę HYDRO PROTECT, chociaż wiążą się z nieco wyższym kosztem, ale zapewnia spokój który jest bezcenny. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.